კრიტერიუმები | დაბალი | საშუალო | მაღალი |
გამოთქვამს საკუთარ მოსაზრებას ისტორიული წყაროს ავტორის შესახებ და კრიტიკულად აფასებს თუ რამდენად სანდოა იგი. | მოსწავლე მსჯელობს წყაროს ავტორის შესახებ მაგრამ ვერ ახერხებს მისი სანდოობის ხარისხის განსაზღვრას. | მოსწავლე სათანადოდ არგუმენტაციის გარეშე მსჯელობს წყაროს სანდოობის ხარისხს. | მოსწავლე იკვლევს იყო თუ არა ავტორი მოვლენის თვითმხილველი თუ სხვათა ინფორმაციით სარგებლობდა.მოჰყავს არგუმენტები და ასაბუთებენ საკუთარ მოსაზრებას. |
ისტორიული წყაროდან ზუსტ შინაარსის გამოტანის მიზნით ადგენს ისტორიული მოვლენის მონაწილეებს, მისი განვითარების ადგილსა და დროს,გამომწვევ ფაქტორებსა და შედეგებს. | ნაწილობრივ ახერხებს მოვლენის მონაწილეებს ადგილსა და დროის დადგენას.გამომწვევ ფაქტორებსა და შედეგებზე მსჯელობას. | სრულად ადგენს მოვლენის მონაწილეებს ადგილსა და დროს,ნაწილობრივ ახერხებს მოვლენის გამომწვევ ფაქტორებსა და შედეგებზე მსჯელობას. | წყაროდან გამოაქვს სრული ინფორმაცია, მსჯელობს მოვლენის გამომწვევ ფაქტორებზე და შედეგებზე. |
ადგენს ისტორიული წყაროს შექმნის მიზანს, ავტორის მოტივაციას. | ადგენს წყაროს შექმნის მიზანს მაგრამ ვერ განსაზღვრავს ავტორის მოტივაციას. | მსჯელობს წყაროს ავტორის მოტივაციის შესახებ. | მსჯელობს წყაროს შექმნის მიზანზე, ავტორის პირად პირად ურთიერთობებზე ისტორიულ პირებთან,ადარებს აღწერილ ფასეულობებსა და მენტალიტეტს. |
Saturday, October 15, 2011
შეფასება
გაკვეთილის გეგმა.
გაკვეთილის თემა | საქართველო პირველ მსოფლიო ომში |
სწავლების საფეხური/კლასი | მე–3;კლასი–12 |
მოსწავლეთა რაოდენობა | 5 |
საგანი; | ისტორია |
გაკვეთილის მიზანი | წყაროებზე მუშაობა,მოსწავლეებშიკრიტიკული აზროვნებისა და უნარის განვითარება,პრობლემატურ საკითხებზე მსჯელობა,ინდივიდუალური დასკვნების გამოტანა. |
შედეგი | მოსწავლე აანალიზებს წყაროებს, მსჯელობს და არგუმენტალურად გამოაქვს დასკვნები. |
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსი | სახელმძღვანელო;/უახლესი ისტორია–ავტ;აბდალაძე.კომპიუტერი. |
წინასწარი ცოდნა | ტექსტი; პროგრამა vord-ში შეუძლიათ მუშაობა. |
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი | Aფაზა გამოწვევა–გონებრივი იერიში./5წთ. Bფაზა ცოდნის კონსტრუირება–აქტივობა1;წყაროებზე მუშაობა10წთ. აქტივობა2–წყვილებში მუშაობა12წთ.მასწავლებლის მიერ ისტორიული ინფორმაციის მიწოდება7წთ. C ფაზა–რეფლექსია აქტივობა3.შეჯამება–5წთ. შეფასება–3წთ.საშინაო დავალება–3წთ./კომპიუტერში მოიძიონ ინფორმაცია პირველი მსოფლიო ომის შესახებ და გადაუგზავნონ მასწავლებელს. |
Subscribe to:
Posts (Atom)