კრიტერიუმები | დაბალი | საშუალო | მაღალი |
გამოთქვამს საკუთარ მოსაზრებას ისტორიული წყაროს ავტორის შესახებ და კრიტიკულად აფასებს თუ რამდენად სანდოა იგი. | მოსწავლე მსჯელობს წყაროს ავტორის შესახებ მაგრამ ვერ ახერხებს მისი სანდოობის ხარისხის განსაზღვრას. | მოსწავლე სათანადოდ არგუმენტაციის გარეშე მსჯელობს წყაროს სანდოობის ხარისხს. | მოსწავლე იკვლევს იყო თუ არა ავტორი მოვლენის თვითმხილველი თუ სხვათა ინფორმაციით სარგებლობდა.მოჰყავს არგუმენტები და ასაბუთებენ საკუთარ მოსაზრებას. |
ისტორიული წყაროდან ზუსტ შინაარსის გამოტანის მიზნით ადგენს ისტორიული მოვლენის მონაწილეებს, მისი განვითარების ადგილსა და დროს,გამომწვევ ფაქტორებსა და შედეგებს. | ნაწილობრივ ახერხებს მოვლენის მონაწილეებს ადგილსა და დროის დადგენას.გამომწვევ ფაქტორებსა და შედეგებზე მსჯელობას. | სრულად ადგენს მოვლენის მონაწილეებს ადგილსა და დროს,ნაწილობრივ ახერხებს მოვლენის გამომწვევ ფაქტორებსა და შედეგებზე მსჯელობას. | წყაროდან გამოაქვს სრული ინფორმაცია, მსჯელობს მოვლენის გამომწვევ ფაქტორებზე და შედეგებზე. |
ადგენს ისტორიული წყაროს შექმნის მიზანს, ავტორის მოტივაციას. | ადგენს წყაროს შექმნის მიზანს მაგრამ ვერ განსაზღვრავს ავტორის მოტივაციას. | მსჯელობს წყაროს ავტორის მოტივაციის შესახებ. | მსჯელობს წყაროს შექმნის მიზანზე, ავტორის პირად პირად ურთიერთობებზე ისტორიულ პირებთან,ადარებს აღწერილ ფასეულობებსა და მენტალიტეტს. |
Saturday, October 15, 2011
შეფასება
გაკვეთილის გეგმა.
გაკვეთილის თემა | საქართველო პირველ მსოფლიო ომში |
სწავლების საფეხური/კლასი | მე–3;კლასი–12 |
მოსწავლეთა რაოდენობა | 5 |
საგანი; | ისტორია |
გაკვეთილის მიზანი | წყაროებზე მუშაობა,მოსწავლეებშიკრიტიკული აზროვნებისა და უნარის განვითარება,პრობლემატურ საკითხებზე მსჯელობა,ინდივიდუალური დასკვნების გამოტანა. |
შედეგი | მოსწავლე აანალიზებს წყაროებს, მსჯელობს და არგუმენტალურად გამოაქვს დასკვნები. |
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსი | სახელმძღვანელო;/უახლესი ისტორია–ავტ;აბდალაძე.კომპიუტერი. |
წინასწარი ცოდნა | ტექსტი; პროგრამა vord-ში შეუძლიათ მუშაობა. |
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი | Aფაზა გამოწვევა–გონებრივი იერიში./5წთ. Bფაზა ცოდნის კონსტრუირება–აქტივობა1;წყაროებზე მუშაობა10წთ. აქტივობა2–წყვილებში მუშაობა12წთ.მასწავლებლის მიერ ისტორიული ინფორმაციის მიწოდება7წთ. C ფაზა–რეფლექსია აქტივობა3.შეჯამება–5წთ. შეფასება–3წთ.საშინაო დავალება–3წთ./კომპიუტერში მოიძიონ ინფორმაცია პირველი მსოფლიო ომის შესახებ და გადაუგზავნონ მასწავლებელს. |
Thursday, August 18, 2011
სოფ.ქემფერში არსებული ტაძრის ისტორია
პროექტის სახელი: სოფ.ქემფერში არსებული ტაძრის ისტორია
პროექტის მიზანი: სოფელში არსებულ ტაძარზე ინფორმაციის მოძიება,კვლევა ძიების უნარის განვითარება,თანამშრომლობისა და კომუნიკაციის უნარის განვითარება.
პროექტის სრული აღწერა:ბავშვებმა არ იციან ტაძარზე სრული ინფორმაცია,გაიგებენ მეტ ინფორმაციას ტაძარზე,დაინტერესდებიან ისტორიით.
მონაწილეთა ასაკი: 12 წელი 7–კლასი.
ვადები/ხანგრძლივობა: 2 კვირა.
პროექტის შესაძლო აქტივობები კლასში: 1–აქტივობა კლასის დაყოფა ჯგუფებად
2–აქტივობა დავალების მიცემა, 1ჯგუფმა მოიძიონ ინფორმაცია ინტერნეტით ტაძარზე,
2ჯგუფმა მოიძიონ ინფორმაცია სოფლის უხუცესებთან.
3ჯგუფმა მოიძიონ ინფორმაცია სახელმძღვანელოდან ავიდნონ ტაძარზე და გადაიღონ სურათები.3აქტივობა–Power point-ში გააკეთონ პრეზენტაცია.
მოსალოდნელი შედეგები/პროდუქტი: მიიღებენ ცოდნას ტაძრის შესახებ,შექმნიან ბუკლეტებს Word–ში,ვიდეო მასალას,სურათებს.
სარგებელი სხვისთვის: მოიწვევენ სოფლის მოსახლეობას, ისინი გაიგებენ მეტ ინფორმაციას ტაძარზე,მიხვდებიან რომ საჭიროა მოვლა და გაფრთხილება ტაძრის.
სამუშაო ენა– ქართული
მონაწილეობა სხვა სკოლებიდან: არ გვყვავს
საგნობრივ, საგნობრივ ჯგუფთან და ეროვნულ სასწავლო გეგმასთან კავშირი:ისტორია–გეოგრაფია,ბიოლოგია.
პროექტის ხელმძღვანელი: ლია ლომიძე.
ხელმძღვანელის ელ.ფოსტა:lia.lomidze@25gmail.com
Subscribe to:
Posts (Atom)